Ознака: брана

Попушти брана во Лаос, водата збриша шест села

Стотици луѓе се водат како исчезнати откако се урна брана во источниот дел на Лаос, а локалната државна телевизија информира дека не се знае...

Најмалку 10 загинати откако се урна брана во Авганистан

Најмалку 10 лица загинаа кога на северот на Авганистан, поради обилните врнежи, се урна оштетена брана, соопштија денеска официјални лица. Портпаролот на авганистанското Министерство за...

Пукна брана во Кенија, најмалку 20 загинати

Најмалку 20 луѓе загинаа во кенискиот град Солај, кога по повеќенеделни поројни дождови синоќа пукна брана, јавија локалните медиуми. Властите соопштија дека е причините огромна...

Гром предизвика пожар кај браната „Козјак“

Удар на гром предизвикал пожар кај браната „Козјак“ во кој изгорела една просторија. Повредени лица нема. Според информациите на МВР, вчера рано изутрина, околу 1...