Ознака: брана

Владата ќе даде 7,5 милиони евра за изградба на браната Отиња

Владата ќе помогне во изградбата на браната Отиња, најави премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Штип. - Проектот кој штипјани го чекаат повеќе...

Речиси сто жртви по уривањето на браната во Бразил

Бројот на загинати по уривањето на браната на рудник во југоисточен Бразил се зголеми на 99 жртви, соопшти портпаролот на државната агенција за цивилна...

Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Властите во Бразил денеска објавија налог за апсење пет лица поради одговорност за несреќата предизвикана со уривање на рударската брана, при што животот го...

Спасувачката акција во Бразил прекината поради нова опасност

Бразилските власти донесоа одлука за времен прекин на потрагата по преживеани по трагедијата предизвикана во петокот по попуштањето на рударска брана во близина на...

Потрага низ пустошот во Брумадињо

Бројот на загинати лица по пукањето на рударска брана во близина на градот Брумадињо во југоистичниот дел на Бразил порасна на 40, додека екипите...

Пукна рударска брана во Бразил, најмалку девет загинати и речиси 300...

Најмалку девет лица загинаа, а речиси 300 други се водат како исчезнати по пукањето на рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, соопштија денеска...

Попушти брана во Мјанмар, итно евакуирани 50.000 луѓе

Повеќе од 50.000 луѓе денеска се евакуирани од своите домови во централниот дел на Мјанмар откако пукна брана и водата го поплави градот Свар...

Најмалку 26 загинати и 131 исчезнати при уривање на брана во...

Спасувачките служби досега пронајдоа 28 тела на загинати при поплавите предизвикани во понеделникот по уривањето на брана во провинцијата Атапу во југоисточен Лаос, соопштија денеска...

Најмалку 28 загинати при уривање на брана во Лаос

Спасувачите пронајдоа 28 беживотни тела откако синоќа се урна брана во провинцијата Атапу, југоисточен Лаос. Стотици луѓе се водат како исчезнати. Водата поплави шест села, а...