Ознака: брана

Зошто се градат брани?

Ајде да видиме Браната претставува голема преграда изградена на река. Мал дел од водата протекува низ браната, но најголемиот дел се собира зад неа и...

Оштетена е браната „Липа“ во неготинско, постои опасност од уривање

По пријава од Општина Неготино, директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов денеска ја посетил браната „Липа“ и увидел дека состојбата е...

Кина ќе ја гради најголемата брана на светот

Изградбата на брана на „светата“ река Јарлунг Сангпо, е дел од обидот на Кина да постигне намалување на емисиите на јаглерод диоксид, но експертите...

Распишан тендерот за изградба на брана Отиња во Штип

Изготвиме проект, обезбедивме средства и започнуваме постапка за изградба на браната Отиња во Штип, истакна министерот за трнспорт и врски Благој Бочварски при денешната...

Брана во Кина крената во воздух заради спас од поплави

Властите во централна Кина рано утрово ја кренале во воздух браната на реката Чухе во провинцијата Анхуи, по што нивото на водата се очекува...

Ренесансата на Рогот на Африка отвори битка за превласт на светските...

Кина, САД, Турција и Саудиска Арабија се натпреваруваат за влијание наспроти ренесансата во регионот За неколку недели етиопските инженери ќе ја почнат повеќегодишната задача за...

Заев: Нови 8.000 хектари земја ќе се наводнуваат од браната Конско

Нови 8.000 хектари земја ќе се наводнуваат од браната Конско, земјоделците добиваат навремено снабдување со вода и помали производствени трошоци, изјави претседателот на СДСМ,...

Попуштија две брани во Мичиген, евакуирани повеќе од 10.000 жители

Гувернерката на Мичиген, Гречен Витмер прогласи вонредна состојба во еден округ откако во ист ден попуштија две брани, предупредувајќи дека центарот на Мидленд би...

Сликањето селфи кобно за семејство во Индија

Четири члена од исто семејство во неделата се удавиле лизгајќи се во водата во обидот да направат селфи-фотографија на брана во Индија, објави Си-ен-ен. Дваесетгодишната...

Користољубие причина за второто убиство кај браната Турија

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите на браната Турија. Според...