Ознака: анексија

Нетанјаху вети анексија на дел од Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе изврши анексија на дел од окупираниот Западен Брег на границата со Јордан доколку повторно биде избран на...

Нетанјаху најави анексија на Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе почне да го проширува суверенитетот на Израел над Западниот Брег ако повторно стане премиер по претстојните избори....

Израел планира да насели 250 илјади доселеници на Голанската Висорамнина

Израелската Влада планира да насели околу 250 илјади Израелци во окупираната Голанска Висорамнина во следните 30 години, јави израелската телевизија ИБА. Најавата следува една недела...