Ознака: анексија

Нема напредок додека Украина не ги прифати фактите, мора да ја...

Украина мора да ги предаде териториите анектирани од Русија пред какви било дипломатски преговори, соопшти денеска Кремљ, реагирајќи на предлогот на Володимир Зеленски за...

Путин ги потпиша законите за анексија

Русија Подготвил: Mарјан Велевски Рускиот претседател Владимир Путин потпиша четири закони со кои се ратификува анексијата на окупираните региони Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон од страна...

Путин ја финализираше анексијата на украинските региони

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги потпиша законите со кои четирите украински региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје се приклучуваат на Русија. Како што пренесуваат...

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Руската Дума гласаше за ратификување на договорот за прием на четири украински региони во Руската Федерација, објави „Известија“. 413 пратеници гласаа за прием на регионот...

Секој што ќе изврши агресија мора да сноси одговорност: Пендаровски заедно...

Претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа, меѓу кои и претседателот Стево Пендаровски, дадоа заедничка пишана изјава во врска со одлуката на...

Русија со вето ја блокираше американската резолуција против анексијата

Русија со вето во Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа спречи усвојување на американската резолуција со која се осудува руската анексија на четири...

Путин ги прогласи четирите украински региони за дел од Русија

Русија прогласи четири украински провинции за дел од Руската Федерација, изјави претседателот Владимир Путин. Рускиот претседател нагласи дека „луѓето од окупираните региони во Украина...

„Црвениот плоштад“ е подготвен за прослава на анексијата, наспроти противењето на...

Русија е подготвена официјално да го соопшти припојувањето на четирите украински региони, Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон нејзината територија, наспроти противењето на украинските...

Би-би-си: Путин утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

Рускиот претседател Владимир Путин утре и формално ќе ги потпише документите за анксија на уште четири украински региони во кои изминатиот викенд се одржаа...

Што ќе значи анексијата за мирот на Блискиот Исток?

Нетанјаху е подготвен да го закопа решението за две држави Форин аферс Израел наскоро може да го почне процесот за анексија на делови од Западниот брег....