Ознака: аболиција

Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов

Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Македонија во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за...

За власта со одлуката на ЕСЧП за аболицијата на Иванов победила...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) вчера ја отфрли како недопуштена, жалбата за поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016...

Европскиот суд во Стразбур утре ќе ја соопшти одлуката за аболициите...

Судот за човекови права во Стразбур утре во 10 часот ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на поранешниот претседателот на Македонија,...

Oстанува на сила поништената аболиција на Иванов

Поништената аболиција на експретседателот Ѓорге Иванов е уставна и законска, одлучи Уставниот суд. Според уставните судии, не смее да им се скрати правото на...

Уставните судии не одлучија за аболицијата на Иванов, гласот на Кацарска...

Oценувањето на уставноста на член 11-а од Законот за помилување, со кој требаше да се утврди дали поранешниот претседател Ѓорге Иванов можел да ја...

Стразбур нема донесено одлука за аболицијата на 54 лица од страна...

Не е точно дека Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) одлучил дека важи аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за 54 лица...

СДСМ бара од опозицијата да го поддржи автентичното толкување на законот...

Редно е Христијан Мицкоски јавно да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување поднесено од СДСМ, порача владејачката партија преку соопштение. -...

Стоилковски: Одлуката на Уставниот суд за аболицијата е политичка, а не...

Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата за аболицијата во овој момент е политичка, а не е правна, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум...

Нова епизода во театарот на апсурдот

АБОЛИЦИЈАТА СЕ ВРАЌА НА СЦЕНА, ПРАВНАТА ДРЖАВА ПОВТОРНО НА ИСПИТ Според некои од аналитичарите, иницијативата на Уставниот суд за враќање во сила на аболицијата од...

Барањето за автентичното толкување за помилувањата стигна до Џафери

Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на СДСМ, го примил претседателот на Собранието Талат...