Фото: принтскрин

Федералната служба за безбедност објави дека се откажува од кривичното гонење на војниците на „Вагнер“ бидејќи тие ги прекинале дејствијата што можеле да го извршат злосторството.

Руската платеничка група „Вагнер“ е подготвена да го предаде тешкото вооружување на руското Министерство за одбрана.

Во исто време, Федералната служба за безбедност објави дека се откажува од кривично гонење на „Вагнерци“ бидејќи тие ги прекинале дејствијата што можеле да го извршат делото.

Белоруските медиуми јавуваат дека во таа земја слетал приватен авион поврзан со лидерот на руските платеници Евгениј Пригожин, иако оваа информација се уште не е потврдена.

Белорусија ја зголеми борбената готовност на највисоко ниво.

Членовите на групата „Вагнер“ учествуваа во бунтот, во кој се приближија на 200 километри до Москва.

Тие побараа разрешување на руското воено раководство поради лошото спроведување на воените операции во Украина.

Тие го прекинаа бунтот и се вратија во базата, во согласност со договорот постигнат со посредство на белорускиот претседател Александар Лукашенко.