Ознака: Вагнер

„Вагнер“ подготвувал државен удар во Молдавија, тврди молдавската претседателка Санду

Руската платеничка група „Вагнер“ подготвувала државен удар во Молдавија, изјави шефицата на молдавската држава Маја Санду во интервју за „Фајненшл тајмс“. Според неа, планот вклучувал...

Путин побарал од поранешниот поручник во „Вагнер“ да формира доброволечки единици...

Рускиот претседател Владимир Путин побарал од поранешниот поручник на паравоените формации „Вагнер“, Андреј Трошев, да формира доброволечки единици за борбите во Украина. -На последниот состанок...

Украина соопшти дека борците на „Вагнер“ се вратиле на фронтот

Портпаролот на Источната група на вооружените сили на Украина, Илја Јевлаш за украинскиот медиум „РБЦ-Украина“ изјави дека руските платеници „Вагнер“ се вратиле на линијата...

Норвешката полиција уапси поранешен командант на „Вагнер“

Норвешката полиција го уапси поранешниот командант на платеничката група „Вагнер“ под сомнение дека се обидел илегално да ја премине границата со Русија, откако претходно...

Велика Британија ја прогласи групата Вагнер за терористичка организација

Велика Британија денеска официјално ја прогласи руската платеничка група Вагнер за терористичка организација. -Одлуката, што беше објавена минатата недела, стапува на сила веднаш- соопшти британската...

Според Кремљ групацијата „Вагнер“ законски не постои

Кремљ соопшти дека платеничката група „Вагнер“ законски не постои, кога од нив беше побарано да ја коментираат британската одлука, „Вагнер“ да се означи како...

Според Пентагон „Вагнер“ е „готов“ по смртта на Пригожин

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер изјави дека смртта на основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, во суштина е крај на оваа паравоена група. Новинарите...

Ќе ја преживее ли „Вагнер“ смртта на Пригожин?

Извор: Ал Џезира Балканс Кремљ се уште ја разгледува иднината на „Вагнер“, најголемата и најозлогласената приватна воена компанија во Русија. - Не можам да ви кажам...

Пригожин погребан во тајност во неговиот роден град

Зад затворени врати во Санкт Петербург се одржа „проштална церемонија“ за шефот на платеничката група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа минатата...

Лукашенко: Вагнер живееше, живее и ќе живее во Белорусија, Путин нема...

Главното јадро на руската паравоена формација „Вагнер“ останува на територијата на Белорусија, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. -Вагнер живееше, Вагнер живее, и Вагнер ќе...