Фото: Принтскрин

Портпаролот на Светската здравствена организација денеска рече дека над 160 здравствени работници починале на должност во Газа и повика на укинување на ограничувањата за медицинска помош, велејќи дека некои лекари вршат операции, вклучително и ампутации, без анестезија.

-Над 160 од здравствените работници починаа на должност додека се грижеа за повредените и заболените. Тоа се луѓето кои го одржуваат здравствениот систем со посветеност и тие некако најдоа начин да одржат одредено ниво на услуга – рече Кристијан Линдмајер на брифинг со новинарите, без да го наведе изворот на информацијата.