Илустрација / Фото: Твитер/ОН

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да гласа за барањето на Палестинците за целосно членство во ОН, велат дипломатите, потег што сојузникот на Израел, САД, се очекува да го блокира бидејќи ефективно би ја признал палестинската држава.
– Во 15 часот треба да гласа 15-члениот совет за нацрт-резолуција што ѝ препорачува на 193-члената ООН на Генералното собрание „Државата Палестина да биде примена во членство во Обединетите нации“ – рекоа дипломатите, јавија странски агенции.
За усвојување на резолуцијата на Советот треба да има најмалку девет гласа „за“ и да нема вето од страна на САД, Велика Британија, Франција, Русија или на Кина. Дипломатите велат дека мерката би можела да има поддршка од најмногу 13 члена на Советот, што би ги принудило САД да го искористат своето вето.
– Не гледаме дека донесувањето резолуција во Советот за безбедност нужно ќе нè доведе до место каде што можеме да најдеме решение со две држави – изјави во средата Линда Томас-Гринфилд, амбасадорка на САД во ООН.
Палестинците во моментов се земја набљудувач, што беше направено на Генералното собрание во 20212 година и се смета само за де факто признавање на палестинска држава. За Палестина целосно да стане членка на ОН, апликацијата треба да биде одобрена од Советот за безбедност, а потоа најмалку од две третини од Генералното собрание.
Постигнат е мал напредок во постигнувањето палестинска државност од потпишувањето на Договорот од Осло меѓу Израел и палестинската управа во раните 1990-ти. Палестинската управа, на чело со претседателот Махмуд Абас, спроведува ограничена самоуправа на Западниот Брег и е партнер на Израел и на Договорот од Осло. Хамас во 2007 година ја собори палестинската власт во Појасот Газа.
Израелскиот амбасадор во ООН, Гилад Ердан, во средата го обвини Советот за безбедност дека „го инвестира своето време во промовирање на формирањето палестинска терористичка држава“. Х.И.