Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26101)

Дали навистина би умреле за својата земја?

Служењето воен рок е на дневен ред во богатиот свет Легната на стомак во каллива холандска шума, Сабрина ван ден Гурберг пука со ќор-фишеци од...

Изложбата „Сликарството на Ликовната академија во Штип“ во Софија

Во галеријата на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија е отворена ликовната изложба „Сликарството на Ликовната академија во Штип“. На изложбата се претставени дела...

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите

СВЕТСКИ ДЕН НА СПОМЕНИЦИТЕ И ЛОКАЛИТЕТИТЕ - 18 АПРИЛ По повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, обезбеден е слободен влез во...

Велигденски концерт на „Танец“ во Националната опера и балет

Велигденскиот концерт на „Танец“ со наслов „Велигден е, Ѓурѓовден е“ ќе се одржи вечерва, од 20 часот, во Националната опера и балет. На програмата...

Проектот на Славица Јанешлиева нѐ соочува со самостигматизацијата, автоцензурата, самокритиката

Отворен Македонскиот павилјон во Венеција Македонскиот павилјон на 60. Венециско биенале, со проектот „Интер спем ет метум“ на уметницата Славица Јанешлиева, е отворен во објектот...

Кои се главните разлики меѓу алфа и сигма-маж

Навикнати сме да зборуваме за алфа-мажи. Но постојат и други видови (бета, делта, гама, омега и сигма). Писателот Теодор Роберт Бил го измислил терминот...

Одмаздата на Израел врз Иран е со висока доза на веројатност

„Волстрит журнал“: Израел воено ќе му возврати на Иран на цели во Сирија! Според угледниот весник „Волстрит журнал“, наводно припадниците на иранската Исламска револуционерна гарда,...

Зошто граѓаните на ЕУ сметаат дека јунските избори во Унијата се...

Резултатите на една широка анкета во земјите на ЕУ сугерираат дека граѓаните на Унијата се многу свесни за важноста на изборите во актуелниот геополитички...

Советот за безбедност гласа за барањето на Палестинците за целосно членство...

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да гласа за барањето на Палестинците за целосно членство во ОН, велат дипломатите, потег што сојузникот...

Победете ја алергијата на полен со храна!

Медицински совет Ако се прашувате како да ја надминете алергијата на полен, почнете од чинијата, односно од исхраната. Како да се надмине алергијата на полен?...