Фото: Принтскрин

Најмалку деветмина загинаа синоќа кога маж отвори оган во студио за танц во градот Монтереј Парк во американската сојузна држава Калифорнија, пренесува „Лос Анџелес Тајмс“.

Според неофицијални информации, има и деветмина ранети.

Оружениот напад на кој полицијата одговорила, се случил во близина на локална прослава на кинеската Лунарна нова година.

Видеоснимките што се појавија на социјалните мрежи покажуваат како полицијата и противпожарните екипи ги згрижуваат повредените.

Монтереј Парк има околу 60.000 жители, од кои повеќето се со азиско потекло.