Фото: Пиксабеј

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– На темата Украина ништо не се менува. Специјалната воена операција продолжува, бидејќи тоа е единственото средство за постигнување на целите со кои се соочува нашата земја денес – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој прецизираше дека рускиот претседател Владимир Путин следната недела ќе разговара со Лукашенко, за примирјето предложено од белорускиот претседател.

– Русија не може да ја игнорира хипотетичката опасност што ѝ ја претставуваат повиците за распоредување нуклеарно оружје во Украина – додаде Песков, коментирајќи ја петицијата објавена на веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, нагласувајќи дека претставува „опасен тренд“.

Тој ја дефинира дискусијата за идејата за испраќање мировни трупи во Украина како потенцијално многу опасна. Претходно, унгарскиот премиер Виктор Орбан спомена за слични дискусии во ЕУ.