Полицијата во Варшава уапси маж осуден за убиство, кој дваесет години е во бегство, бидејќи не носел маска во продавница, изјави во вторникот за АФП портпаролката на полицијата.

– Човекот е приведен од полицијата во областа Биелани бидејќи не носел маска“, изјави Елвира Козловска.

Приведен е 45-годишен маж. Тој треба да одлежи 25-годишна затворска казна.

Козловска одби да каже за какво убиство се работи.