Шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли изјави дека Приштина никогаш нема да разговара со Белград за можна размена на територии.

– Косово не (разговарало), ниту некогаш ќе разговара со Србија за размена на територии или за идеи за поделба кои остануваат во мислите на политичарите во Белград од 90-тите години – напиша Пацоли на Твитер.

Тој ги повика политичарите, како што напиша, „на маса да се разговара за правни обврзувачки договори за нормализација на соработката и меѓусебно признавање“, наведува РТК2 на српски јазик.