Невреме проследено со грмежи синоќа во два наврати го погоди главниот град на Република Србија – Белград. Според тамошните медиуми, улиците на главниот град се поплавени од обилниот дожд кој паднал.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Potop #poplava #nevremeubeogradu

A post shared by Roksanda Babic (@roxybabic) on


Граѓаните споделија снимките на социјалните мрежи во неверување. Како што може да се види на снимките, автомобилите во некои делови буквално „пливале“ во вода.

Поради големата количина на врнежи, во застој е трамвајот и тролејбускиот сообраќај, а отежнат е и јавниот автобски превоз.

Најмногу погоден бил стариот дел на градот, како и центарот на градот. Невремето го зафатило и Нов Белград и го поплавило целиот град.