Авганистанскиот претседател Ашраф Гани се обрати до јавноста.

Гани, кој доби азил во Обединетите Арапски Емирати, се обрати до јавноста со видео порака на Фејсбук.

Тој рече дека избегал од земјата бидејќи сакал да избегне крвопролевање и да го претвори Кабул во Сирија и Јемен. Тврди дека талибанците оделе од врата до врата за да го најдат.
Исто така рече дека ако останел во земјата, ќе го доживеел истото сценарио како претседателот на Авганистан, Мохамед Наџибула, во 1996 година.

Наџибула страдаше од рацете на талибанците откако дојдоа на власт. Тој беше киднапиран од притвор на ОН и мачен до смрт, по што талибанците го одвлечкаа неговото мртво и кастрирано тело низ улиците на Кабул.