Елиот и Данс прославуваат погодок на Ливерпул / Фото: ЕПА

Карактер. Она што ме прави особено горд е што никој во времето на Јирген тука не потфрли поради карактерот. Работите 10 години тука за да добиете аудиција пред првиот менаџер на тимот. Ако не успеете да импресионирате, причина за тоа нека биде што не сте на ниво на фудбалскиот терен. Би било глупаво да не успеете поради лошите одлуки донесени за автомобилот што го возите, часовникот што го носите, копачките, вели за британски „Телеграф“ директорот на академијата на Ливерпул, Алекс Инглеторп

ФУДБАЛ

Има очигледни квалитети што му се потребни на еден млад фудбалер за да импресионира елитен тренер како Јирген Клоп. Никој не може да игра редовно за клуб од англиската Премиер-лига како што е Ливерпул без талент, темперамент, храброст и атлетизам, но, за време на длабинската дискусија со директорот на академијата на Ливерпул, Алекс Инглеторп, тој нагласува клучна предност што објаснува зошто обидот за четири трофеи сезонава на клубот е потпомогнат од златната ера на младински развој, пишува британски „Телеграф“, за кој Џејми Карагер, некогашен фудбалер на Ливерпул, направи интервју со мозокот зад фабриката за таленти во Ливерпул.
– Карактер. Она што ме прави особено горд е што никој за време на времето на Јирген тука не потфрли поради карактерот. Работите 10 години тука за да добиете аудиција пред првиот менаџер на тимот. Ако не успеете да импресионирате, причина за тоа нека биде што не сте на ниво на фудбалскиот терен. Би било глупаво да не успеете поради лошите одлуки донесени за автомобилот што го возите, часовникот што го носите, копачките. Јирген е вклучен во сѐ. Ако некое дете се појави на тренинзите на првиот тим со часовник од 10 илјади, тој ќе го види тоа. Исто така, и постарите играчи. Кажи ми, што би помислил? – вели Инглеторп. „Првото нешто што ќе направат е да ви одржат лекција на тренинзите“, вели Карагер, а Инглеторп кимнува со главата, пишува „Телеграф“.
Во Ливерпул, овој тест на карактерот ги надмина советите. Инглеторп вели дека покрај ограничувањето на платата на академијата од 50.000 фунти годишно, под негово раководство, а сега тој е во својата 10-та година, воведена е „клаузула за автомобил“ со која се ограничуваат димензиите на моторот на 1,3 литар, што е предупредување за опасностите од „премногу, прерано“, пишува „Телеграф“.
– Тоа е безбедносна работа како што било друго. Не сакам момчиња што штотуку го поминале тестот со овие големи парчиња метал. Имаме структура на плати што е мошне старомодна. Им даваме работа да работат. Им велиме да го предадат телефонот во 8.30 часот и им го враќаме пред да си одат дома. Вие бевте сениор. Знаете како е кога млад играч влегува во соблекувалната. Сакате почитување на патеката. Тие треба да го заработат она што им доаѓа. Сите други работи се во ред подоцна. За да стигнете таму, треба да го направите тоа на теренот – рече Инглеторп.
Тоа евоцира спомени кај Карагер на легендарниот тренер Рони Моран, кој ги пречекува новодојденците на тренинзите на првиот тим во Мелвуд со пораката „не сакаме вообразени тука“, пишува „Телеграф“.

– Трент Александар-Арнолд е навистина добар пример. Кога ќе дојдете до сениорскиот тим, најдоброто нешто што можете да го направите е да имате сениори што ќе станат ваши застапници. Немаше светкав часовник кај Трент. Се сеќавам како со години го возеше истиот автомобил. Тој имаше иста тренирка. Штом направи чекор напред, Џордан Хендерсон, Адам Лалана и Џејмс Милнер вложија време и труд за да му помогнат. Истото беше и со Кертис Џонс. Сега таа палка е префрлена кај Трент, заменик-капитенот, кој се погрижи следниот што доаѓа да ги има истите карактеристики – вели Инглеторп.
Повеќе фудбалери од академијата ги поминуваат „аудициите“, што е од клучно значење за најновата потрага на Клоп по трофеи. Минатата недела против Лутон шест поранешни или сегашни играчи од академијата на возраст до 21 година ја одиграа својата улога.
– Заслуга за сите нив, но Јирген е разликата. Има многу добри академии, но не сите клубови имаат менаџер со храброст да игра со млади во големи моменти. Тој не дава само 10 минути тука и таму кога тимот води со 4-0. Има многу примери кога тој играл буквално со комплетни тимови од академијата. Имаше моменти кога ги гледав почетните 11 и си помислив: „Леле, не сум сигурен дека јас би го направил тоа“. Јирген не само што зборува за развој на младите, тој всушност го направи тоа. Келехер играјќи во финалето на Лига-купот во 2022 година е одличен пример. Ќе беше толку лесно да се избере Алисон во финалето. Тој верува во овие играчи. Постои горда традиција на академијата да обезбедува играчи за првиот тим во Ливерпул. Но отсекогаш сум велел дека тоа мора да биде повеќе отколку да се дебитира. Тоа може да им се случи на многу играчи, особено со распоредот и толку многу мечеви во денешно време. Она што сакам е академијата да ја одигра својата улога во освојувањето на клупските трофеи и во трката на сите фронтови – вели Инглеторп.
Сојузот на Ливерпул помеѓу првиот тим и младинската поставеност се зацврсти кога терените за тренинзи се соединија пред две години. Наградите на и надвор од теренот се очигледни, пишува „Телеграф“.

– Ние сме усогласени во тоа играчите до 21 и до 18 години да се обидат да остават мошне добар тактички впечаток за првиот тим. На тие до 16-годишна возраст ќе им дадеме приоритет на различни вештини во различни возрасни групи, со повеќе техничка работа. Секогаш има многу разбирлив акцент на бројот на настапи на играчите од академијата, но од чисто деловна перспектива, никој не зборува за трошењето. Има некои академии што трошат 40 милиони фунти годишно. Ние сме поблиску до 13 милиони фунти. Ако мислите на 130 милиони фунти за 10 години, каков е повратот на таа инвестиција? Продадовме академски таленти во вредност од околу 160 милиони, а проценуваме дека има околу 300 милиони фунти академски талент сега. Тоа може да флуктуира, се разбира, но ако го погледнете Кванса, тој е нашиот четврти избор за централен бек сезонава. Тој се погрижи клубот да не мора да ангажира друг централен бек минатото лето. Каква вредност му ставате на тоа? Играч од Премиер-лигата е помеѓу 15 и 25 милиони фунти, а просечната плата во Премиер-лигата е 60.000 фунти неделно. Значи, ако имате три момчиња од академијата на клупата, може да заштедите околу 70 милиони фунти годишно – рече Инглеторп. Н.М.