Напаѓачот на Барселона, Усман Дембеле, може да го напушти тимот во најблискиот трансфер рок, доколку не добие повеќе минути на теренот.

Дваесет и едно годишниот Французин речиси не влезе во стартната постава на тимот во последните неколку натпревари.

Играчот го следеше натпреварот од третата рунда од групната фаза од Лигата на шампионите против Интер (2: 0) на клупата. И покрај отсуството на Лионел Меси, членот на светскиот шампион од францускиот национален тим не се појави на теренот. Во врска со ова, постојат гласини за неговото заминување.

За потсетување, во 2017 година, Барселона го купи Дембеле од Борусија Дортмунд за 105 милиони евра.

Оваа сезона, напаѓачот одигра 11 натпревари во сите натпреварувања и постигна пет погодоци.