Фото: Кабинет на Претседател

Војната не е само против Киев, туку и против демократскиот свет и НАТО,  а поддршката за украинската држава ќе продолжи и ќе се соработува  на нејзиниот пат за членство во ЕУ, порачаа учесниците на конференцијата„Украина – две години хероизам“ се одржува денеска во Скопје, во организација на Амбасадата на Украина, во соработка со ЦИВИЛ – Центар за слобода.

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во обраќање на воведниот дел на конференцијата рече дека војната во Украина е најголемата закана за мирот и за европската безбедност, чијшто исход ќе влијае врз поредокот, не само на нашиот континент, туку и во меѓународните односи низ годините што доаѓаат.

– Војна што ќе покаже дали годините на демократски развој во Европа, по крајот на Студената војна, се залудно потрошени за реализација на една апстрактна идеја или, пак, демократијата сè уште е жилава и доволно силна да покаже отпорност кон ретроградните и авторитарни режими и предизвиците коишто тие ги создаваат – истакна Пендаровски.

Украинската амбасадорка во државава Лариса Дир, пак, рече дека оваа војна  не е војна само против Украина, туку и протов демократскиот свет и НАТО.

Техничкиот премиер Талат Џафери, преку видео обраќање изрази поддршка за Украина.

– Ние како Македонија или народите кои живеат тука со векови, точно знаеме што значи да се бориш за слобода. Точно знаеме што значи да си на правата страна на историјата. Затоа се приклучивме со санкциите и надворешната безбедносна политика на Европската Унија – истакна Џафери потенцираќи дека Украина во оваа Влада има пријател и партнер.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, пак, кажа дека Македонија останува да ја поддржува Украина сѐ додека тоа е потребно.

– Доколку Руската Федерација победи во Украина, следната станица е длабоко во Европа. А кој прво, ако не најранливите региони како што е Западниот Балкан? Па и мултиетничка Северна Македонија. И затоа ние мора да бидеме во поддршка на Украина – рече Османи.

Амбасадорката на САД во државава Анџела Агелер на конференцијата „Украина – две години хероизам“ денеска истакна дека по почетокот на војната украинските херои продолжуваат да се борат и оти нивната храброст и сила освоила мали и големи победи и покрај тоа што преживеа големи загуби. Украина, рече Агелер, ќе победи со сета наша помош, и за тоа нема алтернатива.

-Не само што запреа голем непријател, туку ги запреа стоките на Русија да одат на светскиот пазар, продолжија да даваат и испорачуваат струја и услуги, ја реформираа државата и таа се придвижува напред кон членство во трансатлантските институции. Украина ќе победи со сета наша помош. Нема алтернатива – рече Агелер на конференцијата во Скопје, во организација на Амбасадата на Украина.

Заложбите, посочи американската амбасадорка, не може да бидат повисоки и се многу поголеми од границите на Украина.

– Нелегалната брутална војна на Русија не’ потсетува на заканите коишто ги даваат авторитарните режими, важноста да се одбраниме од силеџиите и да се бориме за демократија и за слобода. Денеска повторно се заложуваме за кауза и за мир и за правда. САД останува на своето место, останува на својата поддршка за Украина и за нејзините државјани. Слава на Украина – рече Агелер.

Светот гледаше со загриженост и искреност, со неверување, додаде таа, како во зимата 2022 година додека Путин собираше војска пред границите на Украина и пред две години гледавме како ужасната и бруталната инвазија врз Украина започна.

– Путин и многу други сметаа дека руската воена моќ ќе го прегази Киев за една недела и ќе ја заземе земјата за еден месец. Но, тоа не се случи. Украинците со САД, НАТО и други партнери, вклучувајќи ја и Европската унија застанаа во отпор и рекоа не. Украинците не се предадоа. Тие се бореа. Претседателот Зеленски не избега од државата, туку остана и ја водеше државата. Западот не го сврте грбот, ние се обединивме и ги здруживме силите, а НАТО наместо да се распадне – порасна – рече Агелер.

Амбасадорот на ЕУ во земјава Дејвид Гир на конференцијата истакна дека Унијата е и ќе продолжи да биде еден од најголемите пријатели на украинскиот народ. Тој потсети дека 4,2 милиони украинци користат привремена заштита во земјите од ЕУ, на политичка поддршка што ја вклучува и историската одлука од минатиот декември да се отворат преговорите за прием во ЕУ, како и на огромната финансиска, техничка и хуманитарна помош, како и нашата воена поддршка заедно во износ од 90 милијарди евра.