Ознака: Гир

Уставните измени се прашање кое новата влада ќе мора да го...

Не мислам дека ситуацијата се има драстично променето од пред изборите до после нив - рече евроамбасадорот Дејвид Гир, во вечерашното гостување во Топ...

Гир: Со нетрпение очекуваме што поскоро да се формира стабилна влада

Не би било соодветно за мене како амбасадор на Европската унија да дебатирам и коментирам за внатрешни домашни политички случувања во земјава. Ова беше...

Силјановска Давкова ќе се сретне со евроамбасадорот Гир и италијанскиот амбасадор...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, денеска ќе има средба со шефот на делегацијата на Европската Унија во земјава, амбасадорот Дејвид Гир. Како што соопштија од претседателскиот...

Гир: Да се исполнат препораките од ОЛАФ, нема да се намалат...

Амбасадорот на Европската унија во државава Дејвид Гир изјави дека нема да се намалат финансиските средства определени од Европската унија за Националната агенција за...

Војната во Украина е најголемата закана за мирот и за европската...

Војната не е само против Киев, туку и против демократскиот свет и НАТО,  а поддршката за украинската држава ќе продолжи и ќе се соработува ...

Гир: Загрижува слабата имплементација на препораките на ДКСК

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека загрижува слабата имплементација на препораките на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Тој потенцираше дека сите препораки...

И власта и опозицијата најавуваат победа на изборите, Гир бара јасна...

И владејачките партии и опозицијата најавуваат победа на парламентарните избори на 8 мај, а предизборната атмосфера дополнително се загрева пред изборот на техничката влада...

Гир: Постои празнина во Кривичниот законик, која приоритетно треба да се...

Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју за МИА нагласува дека главната загриженост во однос на брзите измени на Кривичниот законик е можноста за зголемување на...

Има злоупотреба на европското знаменце, нема напредок во борбата против корупцијата...

Иако ЕК потенцира одредени области во кои е постигнат напредок, таа е многу искрена за оние области во кои не е постигнат напредок, особено...

Гир: Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите, мора да...

Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите. Тоа значи сеопфатни реформи како што е наведено во извештајот на ЕК и во извештајот за...