Ознака: Гир

Гир: Загрижува означувањето со европско знаме на закони кои не се...

Системот на европско знаменце се користи кога ја усогласувате вашата легислатива со легислативата и стандардите на ЕУ. Не загрижува означувањето на законите поврзани со...

ССМ до евроамбасадорот Гир: Да не се злоупотребува европското знаменце за...

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и гранскиот Синдикат за градежништво, индустрија и проектирање во писмо упатено до евроамбасадорот Дејвид Гир бараат да биде...

Отворена Европска куќа и во Битола, започнаа свеченостите за Денот на...

Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот Тони Коњановски во присуство на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, денеска...

Буџетска поддршка од ЕУ вредна 80 милиони евра за справување со...

Особено задоволство ми е кога ветеното се реализира и има резултат. Во криза се важни пријателите, а ЕУ докажа дека има слух за нашите...

Перспективата да се приклучите кон ЕУ е кредибилен и реалистичен процес,...

Јасно ни е дека во Македонија има разочарување дека процесот на евроинтеграција предолго трае, но перспективата на земјата да се приклучи кон ЕУ е кредибилен...

Потребни се напори и од Скопје и од Софија за развивање...

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир истакна дека двете страни и Македонија и Бугарија, треба да вложат подеднакви напори за развој на добрососедските односи.  - Потребни...

Џафери и Гир разменија мислења за актуелните случувања во Собранието

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, потпретседателите Горан Мисовски и Хусни Исмаили и координаторите на пратеничките групи, Јован Митрески, Никола Мицевски, Арбер...

Слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ, истакна...

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ и камен темелник на демократијата. Гир, кој денеска...

Амбасадорите на земјите од ЕУ, предводени од Гир, во посета на...

Шефот на делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир и амбасадорите на земјите членки на ЕУ во земјава денеска ќе престојуваат во...

Гир: Од државата зависи дали ќе стане членка на ЕУ до...

Прашањето е дали државата може да стане членка на ЕУ до 2030 година? Одговорот е: зависи од самата држава. Задачата е значајна, обемот на...