Ознака: Гир

И власта и опозицијата најавуваат победа на изборите, Гир бара јасна...

И владејачките партии и опозицијата најавуваат победа на парламентарните избори на 8 мај, а предизборната атмосфера дополнително се загрева пред изборот на техничката влада...

Гир: Постои празнина во Кривичниот законик, која приоритетно треба да се...

Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју за МИА нагласува дека главната загриженост во однос на брзите измени на Кривичниот законик е можноста за зголемување на...

Има злоупотреба на европското знаменце, нема напредок во борбата против корупцијата...

Иако ЕК потенцира одредени области во кои е постигнат напредок, таа е многу искрена за оние области во кои не е постигнат напредок, особено...

Гир: Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите, мора да...

Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите. Тоа значи сеопфатни реформи како што е наведено во извештајот на ЕК и во извештајот за...

Гир: ЕК изрази загриженост за измените на Кривичниот законик и ризикот...

Европската комисија ја изрази својата загриженост дека некои од измените кои беа направени на Кривичниот законик носат ризик позрзан со неказнивоста, одговори евроамбасадорот Дејвид...

Гир: Ако истрагите на ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминал, тие...

Ако истрагите на Европската служба против измами - ОЛАФ резултираат со сомнеж за криминални активности, тие случаи ќе бидат проследени во Јавното обвинителство и...

Просечниот приход на Македонија е само 41,5 отсто од тој на...

Идејата за планот од четири столба на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се состои во тоа земјите од регионот да може...

ЕУ испраќа оценувачка мисија во Македонија за работата на Судскиот совет

Европската Унија испраќа оценувачка мисија во Македонија за работата на Судскиот совет, по низата скандали и превирања изминатите неколку месеци. Ова го најави евроамбасадорот...

Се наоѓаме во многу специјален момент од историјата, земјата може да...

Се наоѓаме во многу специјален момент од историјата кога процесот на проширување е поставен како врвен приоритет на агендата на ЕУ, што значи дека...

Гир: Загрижува означувањето со европско знаме на закони кои не се...

Системот на европско знаменце се користи кога ја усогласувате вашата легислатива со легислативата и стандардите на ЕУ. Не загрижува означувањето на законите поврзани со...