Шефот на Северноатлантската алијанса преку Твитер му честиташе за победата.

-Честитки до Стево Пендаровски за победата на претседателските избори, со нетрпение чекам да работам за вас за прием на Северна Македонија како триесетта членка на НАТО- напиша Столтенберг.