Фото: Макфакс

Првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски – Палчо, е уапсен вечерва во Турција, потврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на вечерашната прес-конференција во МВР.

– Штотуку добивме известување од колегите од пријателска Турција дека креаторот, планерот, главниот координатор и директен извршител е фатен и лишен од слобода на нивна територија идентично со нашите оперативни сознанија во патеката на движењето на осомничениот – рече министерот.

Прес-конференција на министерот Оливер Спасовски за апсењето на Палевски

Апсењето следува по меѓународната потерница за Палевски која Министерството за внатрешни работи ја распиша вчера.

– Љупчо Палевски роден на 12.12.1964 година во Скопје се бара со меѓународна потерница за истрага за кривични дела „грабнување“ и „убиство“ по издадена наредба XV KO бр 3047/23 од Основното јавно обвинителство Скопје – беше објавено на веб-страницата на МВР.

Основното јавно обвинителство Скопје претходно денеска до судот поднесе и предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор и против 46-годишен скопјанец под сомнение дека извршил помагање на Љупчо Палевски – Палчо да избега во Турција, преку Бугарија и Србија.

Малолетната Вања Ѓорчевска беше пронајдена мртва на 3 декември во близина на Скопје, по пријавата за нејзино исчезнување на 27 ноември годинава. Велешанецот Панче Жежовски беше пронајден истиот ден, по пријавата за исчезнување од 24 ноември.

Во Основниот кривичен суд во Скопје вечерва беа спроведени и четворицата осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, кадешто судија на претходна постапка ќе треба да одлучи по предлогот на обвинителството за продолжување на мерката притвор. Четворицата се спроведени од Истражниот затвор во Шутка, каде тројца се во притвор како осомничени за убиството на Вања и Панче , откако Судот претходно го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство Скопје и им определи мерка краткотраен притвор од 48 часа, поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и сторување ново кривично дело. Таткото на 14-годишното девојче е осомничен дека споделувал информации со останатите осомничени за нејзиното излегување од дома.