фото: Пикселс

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.285 тестови, а регистрирани се 202 нови случаи со ковид-19, двајца починати и 201 оздравен пациент, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 202 случаи, од Скопје се 117, Битола – 24, Кавадарци – 15, Прилеп – 10, Куманово – 6, Охрид – 4, Тетово, Струмица, Ресен и Делчево – по 3, Велес, Штип и Кичево – по 2, Гостивар, Кочани, Неготино, Свети Николе, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (202), регистрирани се 35 реинфекции.

Од 201 оздравен пациент од Скопје се 133, Битола – 22, Прилеп – 11, Куманово и Охрид – по 7, Струмица – 6, Тетово – 4, Кочани – 3, Кичево и Делчево – по 2, Струга, Ресен, Кратово и Крушево – по 1.

Од двете починати лица, едното е од Скопје (79 години), а другото од Охрид (90 години). Кај двете лица се регистрирани коморбидитети и починати се во болнички услови.

Направени се 2.285 тестови преку: ИЈЗ-193, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-53, Биотек-62, Систина-30, лабораторија Лаор-53, Синлаб-10, Ремедика-15, Плодност-10, Генеа-9, Никоб Лаб-173, ВФВ Медикал-34, Ели Медика Плус-28, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.087

Досега во земјата се направени вкупно 1.976.805 тестирања на ковид-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 307.344, бројот на оздравени пациенти е 296.574, на починати е 9.236, а на активни случаи изнесува 1.534

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144281, Активни 811
Куманово 16584, Активни 33
Битола 14943, Активни 168
Прилеп 14054, Активни 82
Тетово 13428, Активни 16
Кавадарци 10562, Активни 89
Велес 9700, Активни 24
Гостивар 9545, Активни 14
Охрид 8788, Активни 74
Струмица 8021, Активни 22
Штип 7985, Активни 17
Кичево 5583, Активни 30
Кочани 5061, Активни 11
Струга 4703, Активни 12
Гевгелија 4385, Активни 23
Неготино 3663, Активни 6
Ресен 2695, Активни 19
Свети Николе 2620, Активни 7
Радовиш 2517, Активни 8
Крива Паланка 2412, Активни 6
Делчево 1962, Активни 24
Дебар 1673, Активни 4
Берово 1639, Активни 2
Валандово 1479, Активни 3
Виница 1383, Активни 6
Пробиштип 1266, Активни 3
Богданци 1019, Активни 2
Кратово 960, Активни 1
Крушево 928, Активни 10
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 589, Активни 3
Македонска Каменица 524, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0.