Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на ковид-19 од Скопје – 5, Прилеп и Виница по 2 и еден во Куманово.

Регистрирани се 332 оздравени пациенти од: Скопје – 101, Куманово – 45, Битола – 23, Прилеп и Струмица по 19, Тетово – 16, Охрид – 15, Кичево – 12, Струга – 10, Виница – 9, Радовиш – 8, Гостивар – 7, Штип, Ресен и Делчево по 6, Велес и Свети Николе по 5, Кавадарци, Неготино и Гевгелија по 4, Крушево – 3, Богданци – 2 и по еден во Кочани, Крива Паланка и Демир Хисар.

Пријавени се вкупно 7 починати лица од Куманово (69г), Прилеп (78г), Тетово (77г), Гостивар (77г), Кочани (80г), Штип (69г) и Струмица (52г). Од пријавените, три лица се починати во домашни, а останатите во болнички услови.

Направени се 2.825 тестови преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово–49, Судска медицина-1, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–36, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Авицена-251, Биотек-328, Систина-117, лабораторија Лаор-420, Синлаб-12, Ремедика-17, Плодност–56, Генеа–32, Никоб лаб-155, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 643.

Досега во земјата се направени вкупно 814.518 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.417, бројката на оздравени пациенти е 149.292, на починати е 5.455, а бројот на активни случаи изнесува 670.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68568, Активни 299
Куманово 8844, Активни 64
Прилеп 8311, Активни 38
Тетово 7219, Активни 26
Битола 6298, Активни 28
Велес 5469, Активни 6
Гостивар 5179, Активни 20
Кавадарци 5153, Активни 4
Охрид 5008, Активни 38
Штип 4959, Активни 8
Струмица 4111, Активни 16
Струга 2981, Активни 13
Кочани 2789, Активни 10
Кичево 2568, Активни 28
Гевгелија 2194, Активни 5
Неготино 2184, Активни 4
Свети Николе 1523, Активни 4
Ресен 1234, Активни 3
Крива Паланка 1219, Активни 2
Радовиш 1160, Активни 15
Берово 1029, Активни 2
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 12
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 5
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 9
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 3
Дојран 132, Активни 0