Фото: Пиксабеј

Ако патувате со авион, сакате облеката да ви биде удобна, но и да изгледа убаво по часовите стуткани на вашето седиште. Дали летањето бара од вас да го жртвувате стилот?
Може да биде тешко да се постигне правилен баланс. Ако сакате вашата облека да биде удобна, но сепак да изгледате како да имате милион долари кога ќе слетате на вашата дестинација, стилистите велат дека решението е да се одлучите за едноставни и класични парчиња, како што се фармерки со прави ногавици, блуза со копчиња и добри балетанки или дизајнерски тренерки. Но што да облечете кога ги менувате и временските и температурните зони?
Практикувајте краен минимализам – целосно белата облека е едноставна, но впечатлива. Трикот за носење минималистичка облека е да се придржувате до добро приспособените основи и да изберете дополнителни нијанси. Овој вид облека за летање е идеален: добро скроени панталони и горен дел се класици и за поладни и за потопли температури. Така можете да вечерате, да имате состанок или да одите на прошетка. Сината кошула е тука за да ве заштити од температурните разлики.
Патување со деца? Патничката облека за мајки треба да биде удобна и практична, но дури и мајките сакаат да патуваат со стил. Затоа, важно е да ги спакувате сите дреболии во елегантна и добро дизајнирана патна торба. Фармерките и кошулата се секогаш добитна и удобна комбинација. И, да, патиките се неопходни!
Кога сакате да оставите впечаток – облечете макси-фустан. Ако сакате да отидете на плажа во моментот кога ќе го видите чистиот бел песок од прозорецот на вашиот авион, за да не губите драгоцено време, се препорачува да побарате удобна облека за патување во која ќе блеснете – макси-фустан.