Фото: Пиксабеј

Здрава храна

Која диета ќе помогне да се нормализира функционирањето на тироидната жлезда? Прашајте го вашиот лекар дали диетата „Хашимото“ е решението за вас. Секоја година откриваме сѐ повеќе нови диети и системи на исхрана што ни овозможуваат да ги изгубиме вишокот килограми за неколку дена. Сепак, повеќето од нив носат сериозни здравствени ризици. Поради тоа, сè почесто почнуваме да размислуваме за урамнотежена исхрана. Таква е диетата „Хашимото“, која првично била наменета за пациенти со проблеми со тироидната жлезда.
Прекумерната потрошувачка на јод може да има исклучително негативен ефект врз состојбата на телото, предизвикувајќи преоптоварување на органите. Исхраната со ниска содржина на јод ќе помогне да се ослободите од стресот на тироидната жлезда. Оваа диета го минимизира внесувањето јод во организмот и ја нормализира неговата состојба.
Затоа првиот чекор е да се исфрлат од исхраната сите намирници што содржат големи количества јод: морска храна, риба, јајца, алги, суши, салати и готови оброци со алги, јодирана сол, приготвени прехранбени производи со јодирана сол, кравјо млеко, масло од соја, сончоглед и семе од репка, кикиритки, брашно, слатко, колбаси и брза храна, солена и мрсна храна.
Диетата „Хашимото“ го „учи“ вашето тело повторно да користи јод, а тој процес се одвива со добивање на потребните елементи, витамини, што го намалуваат воспалението и го зголемуваат антиоксидантниот капацитет на тироидната жлезда.
Диетата се состои од следниве производи: овошје (особено цитрусно овошје, праски, ананас, јаболка), зеленчук (пожелно е во исхраната да се вклучи зеленчук без скроб: тиквички, моркови, аспарагус, пиперки, домати, артичока, брокула, авокадо), бобинки, маслиново и ленено масло, лук и кромид, зелените салати, особено рукола, црвено месо, комбуха, супа од коска, корнишони, кисела зелка, кимчи. Рибата може да се вклучи во исхраната, но не повеќе од двапати неделно.