Диетите се најбараната стока, во ова време кога сите сакаме да изгледаме одлично и во топ-форма, особено за летниот одмор… Покрај тоа што се ставаат на посебен режим на исхрана, луѓето прават разни работи што можат многу брзо да го загрозат нивното здравје.
Иако внимателната и свесна исхрана е здрава одлука, постои разлика помеѓу добрата исхрана и одењето до крајност со брзи диети.
Многу експерти повторуваат дека диетите не се успешни на долг рок, бидејќи луѓето најчесто се враќаат на старите навики, заедно со враќањето на старите килограми. Всушност, еден од најголемите проблеми со екстремните и модерни диети е тоа што тие не се одржливи.
– Тие бараат од вас да промените колку и што јадете привремено, но не мора да ве научат на ништо за тоа како да се храните здраво на долг рок – вели докторот Џош Екс.
Што е уште поважно, многу популарни диети може да му наштетат на нашето тело, па затоа е важно добро да размислите пред да потклекнете на некоја од овие трендовски диети.

Алкална диета

Диететичарот Кит Томас-Ајоб ја нарекува оваа диета смешна. Со овој пристап кон исхраната, ја намалувате киселата храна, за која се тврди дека доведува до лошо здравје. Наместо тоа, ги пополнувате оброците со алкална храна, за која се вели дека му помага на вашето тело да ја балансира пХ-вредноста и да биде корисна. Но, како што вели Томас-Ајоб, има малку веродостојни истражувања што го поддржуваат ова, а нашето тело е добро опремено да се справи со кисело-алкалното балансирање и неговата пХ-вредност. А нашата исхрана има мал ефект врз оваа функција.

Сокови за детоксикација

Често слушаме како некој „го прочистува организмот со сокови“, особено во сериите или на социјалните мрежи, кога некој се обидува да изгуби многу килограми за кратко време. Во реалноста, овој пристап кон исхраната не е одржлив, може да биде непријатен и не е добра вест за вашето целокупно здравје.

Диета со ХЦГ

Оваа диета вклучува земање хормон за бременост ХЦГ во обид да изгубите тежина. Тоа е хормон што се произведува во организмот за време на бременоста и обично се дава само на рецепт поради неплодност. Иако повеќето експерти предупредуваат на диетата со ХЦГ, некои луѓе сепак ја пробуваат поради ветувањето за брзо слабеење.

Кето-диета

Веројатно имате барем еден пријател што е страстен поддржувач на кето-диетата. Во овој начин на исхрана сериозно се ограничуваат јаглените хидрати, а истовремено се зголемува внесувањето на масти и протеини. Една од причините зошто овој пристап е толку популарен е фактот дека за многу брзо време се губат многу килограми.

Веганска исхрана, но со преработена храна

Чисто растителната исхрана може да го поддржи оптималното здравје. Меѓутоа, преминот од месојади во вегани бара некои значајни промени и вистински избор на храна. Според нутриционистите, луѓето премногу често велат дека „ќе станат вегани“, но тогаш својата исхрана ќе ја наполнат претежно со замена за месо, како што е пакет за вегани и брза храна.

Воена диета

Исто како што звучи, воената диета бара строг режим на придржување и се повторува. Како што објаснува докторот Екс, овој пристап обично вклучува јадење на истите неколку намирници постојано, додека се одржува намалено внесување калории. Тоа може да вклучува консумирање само на 800 до 1.100 калории неколку дена во неделата.

Змиска диета

Овој вид на исхрана вклучува јадење еден џиновски оброк секој втор ден и ништо друго. Тоа треба да резултира со брзо губење на тежината преку долготраен пост – вели доктор Екс.
Постојат неколку фази на оваа исхрана, од кои првата вклучува само околу 3.500 калории неделно, што е многу помалку од просечната потреба за возрасни лица.