Ознака: жосеп борел

Македонија и девет други земји се усогласија со дополнителните санкции на...

Земјите кандидати за членство во ЕУ - Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Украина, Молдавија и Босна и Херцеговина, членките на ЕФТА и Европската економска...

Османи: Граѓаните се ставени на фундаментален тест на изборите

Политичкиот пејзаж во Северна Македонија никогаш досега не бил толку поларизиран како пред претстојните претседателски и парламентарни избори, создавајќи два кампуси – проевропски и...

Борел: Одговорност на сите политички лидери е да работат на зачленување...

Македонија е добар пример за мултиетничко општество. Со промена на Уставот дополнително ќе се унапредат основните права во земјата и не се сомневам дека...

Сега не е време за кревање тензии, порача Борел

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жосеп Борел, се обрати пред новинарите по денешната средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Аљбин Курти. Борел...

Борел во посета на Иран во обид да ги оживее нуклеарните...

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел денеска се сретна со висок ирански дипломат, јави иранската државна телевизија за неговата...