Ознака: Украинската

Украинската војна да биде замрзната во 2024 година!

Западни медиуми нудат решение анализирајќи го украинскиот конфликт: Војната во Украина и натаму останува во фокусот на светските медиуми. Тие, анализирајќи го судирот од повеќе...

Макрон повторно потврди: Ништо не треба да се исклучи за Украина!

Шефот на француската држава во телевизиско интервју одговори на критиките и загриженоста на јавноста, по неговите контроверзни изјави за можно испраќање сојузнички трупи за...

Бројките на Зеленски се во остра спротивност со процените на...

Британски „Гардијан“ наведува дека, генерално, на последната прес-конференција на Зеленски „имало дури и повремени светли моменти од неговата кариера како комичар“. Сепак, „Гардијан“ забележува...

Кои се 10-те новоименувани соработници на Олександар Сирски, новиот врховен командант...

Ако за Сирски се достапни мноштво податоци, многу помалку информации постојат за неговите соработници - засега се обелоденети имињата на десетмина од нив, кои...

Украинската контраофанзива пропадна или, пак, не ги постигна посакуваните резултати?

Бидејќи воената технологија и доктрина се на страната на бранителот, секоја смена на линијата на фронтот е скапо платена. Вака анализира британскиот парламентарец од...

Македонската стратегиска релевантност во украинската војна

Тоа што може да нѐ згрее е дека нашата релевантност допрва доаѓа. Ние слободно можеме на Швеѓаните и на Финците да им ги споделиме...

Обединетите нации – уште една жртва на украинската криза?

Украинскиот конфликт го означува најтешкиот тест за мултилатерализмот од крајот на Студената војна, а целосниот обем на неговото влијание врз меѓународната дипломатија сè уште...

Бегалското цунами ќе го преплави европскиот пазар на трудот

Еден друг агол на опсервација на украинската бегалска криза Потребата од човечки ресурси во реалните економии на развиениот Запад е хроничен проблем веќе подолго време....

Ако украинската криза резултира со висока форма на независност на ЕУ,...

За владата на Макрон, воената операција во Украина и нејзините последици многу пластично ги отсликаа неговата поента и залагање: Европа е неспособна воено да...

Економските последици од украинската криза

Руската воена операција во Украина беше брза и драматична, но економските последици многу побавно ќе се манифестираат и ќе бидат помалку спектакуларни. Самата војна...