Ознака: свети спас

Мисијата на хуманитарната организација „Свети Спас“ ги осветлува во полн сјај...

Почетоците на приказната се одвиваат во објектот на црквата „Свети Спас“. Малата просторија од 12 квадрати им дава надеж на повеќе семејства и поединци...

Полицијата дозволи пристап до гробот на Гоце Делчев, граѓани чекаат да...

Полицијата почна да дозволува и граѓани кои не се пријавиле да се поклонат на гробот на Гоце Делчев. Барикадите на надвозникот кај Кале остануваат и...

Македонските делегации му оддаваат почит на Гоце Делчев

Во црквата „Св. Спас“ почна одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Пристигнати се претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министрите за...

Барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев,...

Стотици полицајци, неколку точки за преглед, проверка и претреси. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот е ограничен, бидејќи настанот е од...

Пендаровски и Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во...

Во рамки на неговата официјална посета на Македонија, претседателот на Италија, Серџо Матарела, денеска со претседателот на државата Стево Пендаровски положија венци на гробот...

По бугарската делегација во „Свети Спас“ осамна и бугарското знаме

Група момчиња со бугарско знаме и бугарски национални обележја се појавија пред гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје, при чествувањето...