Ознака: министерски совет

ОБСЕ е безбедно, ние ја спасивме организацијата, порача Османи

ОБСЕ е безбедно. Ние ја спасивме организацијата и нејзината функциналност, за луѓето. Сите членки се согласија за изборот на Малта како следен претседавач и...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Отворен министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Околу илјада делегати од 57 земји-членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и земји-партнери, учествуваат на министерскиот совет што денеска официјално...

Сите во ОБСЕ имаме потреба од мир, историјата ќе нѐ суди по...

Oвој настан е кулминација на нашето претседавање со ОБСЕ, кое и во редовни околности не е лесен ангажман. Но кога во декември 2020 година...

Ова е дипломатска победа на ОБСЕ, не над Русија, порача Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски, пред отворањето на 30-от министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, истакна дека Македонија денес му помага на ОБСЕ да продолжи да...

ВИДЕО: Османи ги пречекува учесниците на министерскиот совет на ОБСЕ

Шефот на дипломатијата и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи ги пречекува учесниците на 30-от министерски совет на организацијата. Околу илјада делегати од 57 земји-членки на...

Нема билатерален проблем помеѓу Софија и Скопје, историјата да не се...

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел, која пристигна во Скопје за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ, изјави дека нема...

Бугарија не дозволила прелет на авионот на Лавров заради Захарова, таа...

Летот пристигнал во Скопје преку Турција и Грција Авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров допатува во Скопје на Министерскито совет на...

Сергеј Лавров пристигна во Скопје

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров доцна вечерва пристигна во Скопје, каде што ќе учествува на министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка...

Блинкен замина за Израел пред Лавров да пристигне во Скопје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во Скопје...

Лавров во Скопје ќе чуе зошто Русија е осудена и изолирана,...

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека министерскиот состанок на ОБСЕ...