Ознака: Ислам Абази

Вучиќ: Не успеавме да постигнеме договор

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, од Брисел порача дека не е постигнат договор со косовската страна денес на преговорите под медијаторство на ЕУ. Вучиќ и косовскиот...

Јолевски за изборот на Абази: Советот на ЈО не е вклучен...

Претседателот на Советот на јавни обвинители Антонио Јолевски смета дека Советот при изборот на шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал...

Ковачевски: Морам да бидам искрен, се согласувам со ставот на амбасадорката...

Како бил направен изборот, тоа може да ви го кажат најдобро обвинителите. Дали е според сите стандарди и според сите принципи на добро владеење?...

Советот на јавни обвинители го именува Абази за шеф на ОЈО...

Советот на јавни обвинители го именува Ислам Абази за основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција –...

Тупанчески:За краток период ќе се знае дали е избран вистинскиот човек...

Министерот за правда Никола Тупанчески во интервју за 360 степени коментирајќи го изборот на Ислам Абази за шеф на ОЈО ГОКК рече дека лично...

Абази ќе побара повлекување на предлогот за негово назначување во УО...

Јавниот обвинител Ислам Абази ќе достави барање до Советот на јавните обвинители да го повлече предлогот за негово назначување во Управниот одбор на Академијата...

Не стивнуваат реакциите за изборот за новиот шеф на ОЈО ГОКК,...

Изборот на Ислам Абази за нов шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција предизвика низа реакции во јавноста, од тоа дека...

Некоректно е да се коментира познанство со обвинителот Абази, вели Џафери

Познанството со новоизбраниот шеф на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Ислам Абази со луѓе на ДУИ, не треба да...

Тупанчевски: Моделот за избор на шеф на ОЈО ГОКК покажа слабости,...

Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека за избор на шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) остануваат...

Антикорупциска за начинот на кој е избиран Абази: Фотографиите со водечките...

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) има забелешки за начинот на кој се избираше првиот човек во Основното јавно обвинителството за гонење на...