Ознака: Фатмир Меџити

Дванаесетмина раководители ги одобруваат терапиите за секој пациент на Онкологија, уверува...

За терапијата на секој пациент на Клиниката за онкологија одлучуваат дванаесетмина раководители на оддели и можноста за пропуст е минимална, уверува министерот за здравство,...

Жал ми е за случајот со Онкологија, терапијата што се прима...

Министерот за здравство Фатмир Меџити во синоќешното гостување во вестите на телевизија „Алсат“ говореше за актуелните случувања поврзани со Клиниката за онкологија. - Многу ми...

Институциите преземаат предистражни мерки и активности

Министерот за здравство Фатмир Меџити на вчерашната прес-конференција рече дека ќе стори сѐ што е во негова моќ за да се расчисти случајот на...

Позитивната листа ќе се ажурира двапати годишно, во октомври ќе се...

Позитивната листа на лекови ќе се ажурира двапати годишно. Во октомври и во април. Првите лекови ќе може да ги очекуваме во октомври, изјави...

Меџити иницираше вонреден надзор во битолската болница по случајот со мртвороденото...

Министерот за здравство Фатмир Меџити, во врска со случајот на мртвородено бебе во КБ Битола, иницираше ДСЗИ да изврши вонреден инспекциски надзор во одделот...

Ќе биде решен проблемот со набавката на „трикафта“, најави Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска изјави дека проблемот со набавката на лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза ќе биде решен, но додека...

Ќе го решиме проблемот што го имаат лицата со цистична фиброза,...

Од првиот ден се зафативме со тој проблем. Сите подготовки веќе се при крај и за тоа во наредните недели ќе излеземе со комплетен...

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска упати повик до разрешениот директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев да биде негов...

Партиско-коалициските „клучеви калаузи“ што го урнисуваат патот до посакуваниот систем

Разрешувањето на директорот на Клиниката за кардиохирургија како повод Партизацијата, како негативен феномен на македонското општество, очигледно се има претворено во општоприфатена состојба, штом висок...

За Меџити нема политика во разрешувањето на директорот на Кардиохирургија, Јовев...

Разрешувањето на директорот на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, доктор Сашко Јовев, кој ја предводеше првата трансплантација на срце во земјава и натаму во...