Ознака: Европрајд

Западот продолжува да ја охрабрува Србија за одржување на „Европрајд“

Портпаролот на ЕУ Петер Стано денеска изјави дека Унијата ги охрабрува српските власти да продолжат со контактите со организаторите на „Европрајд“, со цел да...

Блинкен ја повика Србија да остане доследна и да биде домаќин...

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Србија да дозволи одржување на Европрајд. Тој на Твитер напиша дека „слободата на мирен собир и...

Косовската криза го принуди Вучиќ да го откаже белградскиот „Европрајд“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешното обраќање рече дека ЛГБТ-манифестрацијата „Европрајд“ ќе биде откажана. Нејзиното одржување беше предвидено за следниот месец. Вучиќ во своето...