Ознака: Ескобар

Ескобар: Не бараме опозицијата да го поддржи Ковачевски туку европскиот пат...

Ние не бараме од опозицијата да го поддржи премиерот Димитар Ковачевски. Бараме од опозицијата да го поддржи евроатлантскиот пат на Северна Македонија, изјави заменик-помошникот...

ВИДЕО: Американски дипломати кажуваа поговорки и поуки во чест на Денот...

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер и други американски дипломати денеска преку видео порака...

САД ќе ги признаат изборните резултати на Косово без оглед на...

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од изборите во четири општини на северот...

Ескобар: Без Македонија немаше да се постигне договорот Србија-Косово

Специјалниот пратеник на американскиот Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, кој беше во посета на Тирана, во интервју за Топ чанел, како историски...

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот...

Претставникот на Соединетите Американски Држави (САД) за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека очекува финализирање на анексот за спроведување на Договорот за нормализација на...

Пендаровски – Ескобар: Билатералните односи со одлична динамика како потврда за...

Билатералните односи меѓу Македонија и САД се одвиваат со одлична динамика, како потврда за долготрајното македонско-американско партнерство и пријателство, оценија на денешната средба во...

Ескобар апелира да не се формира нова влада во Црна Гора

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека не сака да учествува во спроведувањето на усвоените измени на Законот за претседател, но одлучил...

Ескобар оптимист за косовската криза: Да не ја милитаризираме, Србија и...

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, е оптимист за решавање на кризата во Косово. Тој смета дека не е време за милитаризација туку...

Вучиќ: Не се лесни разговорите со Лајчак и Ескобар

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и специјалниот претставник на САД...

Ескобар: Западен Балкан да го повика Путин на одговорност

Сите земји од Западен Балкан да го повикаат рускиот претседател, Владимир Путин, на одговорност, поради неговите одлуки да му предизвика нехумано страдање на украинскиот...