Ознака: Ескобар

Едностраните потези на Косово ќе имаат последици, истакна Ескобар

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека сосема е јасно дека не може да има еднострани потези на Косово и...

Бугарија нема да додаде нови услови за Македонија, уверува Ескобар

Бугарија нема да даде нови услови за целосна интеграција на Македонија во Европската унија, уверува заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Западен Балкан,...

Ескобар изрази благодарност на Македонија за регионалното лидерство и проевропско предводништво

Македонија игра многу важна улога во процесите во регионот, изјави заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник...

Османи-Ескобар во Њујорк: Американска поддршка на патот кон ЕУ на Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на...

Ескобар: Курти не ме убеди дека се залага за нормализација на...

Заменикот-помошник државен секретар на САД Габриел Ескобар во пресрет на новата рунда дијалог меѓу Белград и Приштина, изјави дека не добил гаранции од косовскиот...

Средбата со Ескобар беше конструктивна, пријателска и значајна за соработка со...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја оцени средбата со американскиот заменик-помошник државен секретар, Габриел Ескобар како конструктивна и пријателска помеѓу стратешки партнери и рече...

Заврши посетата на Ескобар, а ставовите за уставнте измени останаа непроменети

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, ја заврши посетата на земјава, со порака дека САД ги гледаат...

Ескобар: САД ги гледаат како природни партнери оние што се посветени...

САД ги гледаат како природни партнери оние што се посветени на европската интеграција на НАТО и на борбата против корупцијата, порача заменик-помошникот државен секретар...

Kовачевски: САД биле и ќе бидат со нас во сите клучни...

САД биле, се и ќе бидат со нас во текот на сите клучни процеси за демократскиот напредок на земјата, од независноста до денес и...

Ковачевски: Поддршката од САД е значајна во сите клучни моменти за...

Стратешкото партнерство со САД е базирано на меѓусебна доверба и продолжуваме да го развиваме низ меѓусебно разбирање, за сите важни прашања од заеднички и...