Ознака: Ескобар

Пендаровски – Ескобар: Билатералните односи со одлична динамика како потврда за...

Билатералните односи меѓу Македонија и САД се одвиваат со одлична динамика, како потврда за долготрајното македонско-американско партнерство и пријателство, оценија на денешната средба во...

Ескобар апелира да не се формира нова влада во Црна Гора

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека не сака да учествува во спроведувањето на усвоените измени на Законот за претседател, но одлучил...

Ескобар оптимист за косовската криза: Да не ја милитаризираме, Србија и...

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, е оптимист за решавање на кризата во Косово. Тој смета дека не е време за милитаризација туку...

Вучиќ: Не се лесни разговорите со Лајчак и Ескобар

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и специјалниот претставник на САД...

Ескобар: Западен Балкан да го повика Путин на одговорност

Сите земји од Западен Балкан да го повикаат рускиот претседател, Владимир Путин, на одговорност, поради неговите одлуки да му предизвика нехумано страдање на украинскиот...