Ознака: Ескобар

Вашингтон очекува Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во...

Очекувањето од официјален Вашингтон Македонија да го продолжи патот кон полноправно членство во Европската Унија, било изразено на средбата на заменик-помошникот државен секретар на...

Ескобар: Црна Гора има единствена можност да го забрза својот пат...

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска за агенцијата МИНА изјави дека Црна Гора има единствена можност да го забрза својот...

Агелер: Најважно е што ќе сработите тука, а не што вели...

Не сум разговарала ниту со Ескобар по неговото излагање, ниту со Радев, но не е важно да се фокусираме толку на тоа што тие...

Ескобар: Силно го поддржуваме процесот за уставни измени и ангажирани сме...

Вашингтон го поддржува процесот за уставни измени што ќе го овозможи пристапувањето на Македонија во ЕУ, а е ангажиран и со новата влада на...

Лајчак и Ескобар побараа од Курти да ги послуша за да...

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на...

Ескобар: Не бараме опозицијата да го поддржи Ковачевски туку европскиот пат...

Ние не бараме од опозицијата да го поддржи премиерот Димитар Ковачевски. Бараме од опозицијата да го поддржи евроатлантскиот пат на Северна Македонија, изјави заменик-помошникот...

ВИДЕО: Американски дипломати кажуваа поговорки и поуки во чест на Денот...

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер и други американски дипломати денеска преку видео порака...

САД ќе ги признаат изборните резултати на Косово без оглед на...

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од изборите во четири општини на северот...

Ескобар: Без Македонија немаше да се постигне договорот Србија-Косово

Специјалниот пратеник на американскиот Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, кој беше во посета на Тирана, во интервју за Топ чанел, како историски...

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот...

Претставникот на Соединетите Американски Држави (САД) за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека очекува финализирање на анексот за спроведување на Договорот за нормализација на...