Фото: МИА

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер и други американски дипломати денеска преку видео порака упатија честитка по повод Денот на македонскиот јазик – 5 Мај.

– Честит Ден на македонскиот јазик! Дали знаете дека некои американски дипломати учат македонски јазик пред да дојдат во Скопје? По повод овој ден, ги замоливме нашите колеги и волонтерите на Мировниот корпус на САД да кажат неколку македонски поговорки по нивен избор. Еве што избраа – пишува во пораката објавена на ФБ на Амбасадата на САД.

Во видеото американските дипломати, покрај честитиките, на македонски јазик кажуваат популарни поговорки и поуки од македонската историска, народна и културна традиција.