Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26103)

Повик за средношколци за проектот „Театарот ги обединува младите“

Продукцијата „Перипетија“ објави повик за средношколци за учество во проектот „Театарот ги обединува младите“. Програмата е меѓународен проект кофинансиран од програмата „Креативна Европа“ на...

Нова стихозбирка од Иван Џепароски

„Посвети и пофалби“ е насловот на новата поетска книга на Иван Џепароски што деновиве се појави во издание на здружението за уметност и култура...

Зошто е важно да се стерилизираат мачките

Животни Стерилизацијата на мачките е важен чекор што обезбедува голем број придобивки за самите миленици, за нивните сопственици и за општата популација на мачките. Нудиме...

Гран при за Мице Јанкуловски на Биеналето на минијатура во...

Во големата сала на центарот за култура „Мија Алексиќ“ во Горњи Милановац му беше доделено гран при на македонскиот меѓународно афирмиран уметник Мице Јанкуловски,...

Промовирана „Една ноќ“ на Кристина Краличин

Издаваштвата „Чудна шума“ и „ИД-Концепт“ ја промовираа поетската збирка - „Една ноќ“ од Кристина Краличин, со дружења со авторите Д.А.Лори, Живко Грозданоски, Александра Симова,...

Електричен велосипед од бамбус – лесен е, но и скап

На прв поглед, не е потребно многу да се набројат предностите на електричните велосипеди. Сепак, големата маса што ја поседуваат често ги одбива потенцијалните...

Продажбата на електрични автомобили паѓа

Бројот на новорегистрирани возила во Европа се намалува, а тоа особено е изразено во доменот на електричните возила Во март е забележана продажба од 1.031.875...

Работилници за деца на Саемот на книгата

Со работилницата за деца „Како се прави џиновска сликовница?“, во 11 часот денеска, ќе почне програмата на издавачката куќа „Арс ламина“ на тековниот Саем...

Македонската асоцијација на издавачи ги додели наградите

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ доби специјално признание за промотор на читачката култура Комисијата за доделување на наградите на Македонската асоцијација на издавачи за периодот меѓу...

Вонвременската музика на Зафир Хаџиманов

Во средината на 2000-тите се одржа голем проштален концерт на Зафир Хаџиманов во прекрасната Универзална сала. Во тој период останав без работа, газда Нини...