Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26062)

Стакленик голем колку 80 фудбалски игралишта

Најголемиот европски стакленик се простира на површина што е приближно еднаква на цели 80 фудбалски игралишта. Во него се одгледуваат различни растенија - од...

За мајките, за книгите и за училиштето во творештвото за...

Песна за книгите Книгите се како куќите, Не ги бираат станарите Ниту пак им праќаат порака Да се живее вака или онака. Книгите се толку мали, А во нив растат...

Семејството е татковина на љубовта

Етика за млади Свадбите се едни од најважните и највесели средби на луѓето. На младенците им се посакува среќа, им се упатуваат искрени желби заедничкиот...

Триумф на кошаркарките на Баскет Кам

Во финалниот дуел, екипата од Македонска Каменица славеше против МЗТ Скопје Аеродром со 67-39 КУП „БЛАГОЈА ГЕОРГИЕВСКИ-БУШТУР“ Екипата на Баскет Кам од Македонската Каменица е победник...

Децата учат како е да се биде во „туѓа кожа“

Иновативната алатка е-твининг се применува и во ООУ „Браќа Миладиновци“, с.Миладиновци, Илинден - ПОУ Мршевци Во ООУ „Браќа Миладиновци“ во селото Миладиновци, Илинден, наставничката по...

Сите сме уникатни, но исти под ова сонце!

Учениците од 3-б одделение од скопското ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ го одбележија Светскиот ден на ретките болести Со креативни изработки и пораки, учениците од 3-б одделение,...

Целосен стоматолошки водич за сопствениците на мачки

Животни Мачињата, исто како и бебињата, доаѓаат на светот без заби. Нивните први заби (познати како млечни заби) излегуваат на возраст од околу три недели,...

Промоција на монографијата „Скопскиот симбол на хуманоста“

Промоција на монографија по повод 60 години Универзална сала - Скопје, насловена „Скопскиот симбол на хуманоста“, од авторката Весна Дамчевска, ќе се одржи на...

Што се случува со Кејт Мидлтон?

Последен пат јавноста ја виде Кејт Мидлтон на божиќната служба, која беше неколку дена пред Нова година. Потоа беше објавено дека итно била оперирана...

Виолинистката Пламенка Трајковска на фестивалот „Жените од светот“ во Истанбул

Македонската виолинистка Пламенка Трајковска настапи на концерт на престижниот фестивал „Жените од светот“, кој се одржи викендов во Истанбул. Таа ја изведе својата композиција...