Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25975)

Во несовршеностите на ликот се крие неговата убавина

Илина Стефанова, апсолвентка по психологија и самоука сликарка „Глобален мозаик: колекција од портрети“ е насловена првата самостојна изложба на Илина Стефанова, апсолвентка по психологија и...

Како човештвото станало роб на часовниците

Сè до доцниот среден век, луѓето не го сметале времето како нешто одвоено од работата што ја работат. Косењето на тревникот, на пример, не...

Правила за употреба на вештачката интелигенција во новинарството

Меѓународната организација „Репортери без граници“ (РСФ) и другите медиумски организации објавија упатства за употреба на вештачката интелигенција (ВИ) во новинарството. Во документот претставен неодамна...

Преработена храна што може да ја јадете почесто

Повеќето преработени намирници имаат лоша репутација, но има и такви што можете да ги јадете секој ден без страв од дигестивни проблеми. Понекогаш може...

Како лекарите се штитат од настинка

Медицински совет Започна сезоната на настинки, грипови и вируси. Луѓето остануваат повеќе во затворени простории, што им овозможува на респираторните болести полесно да се шират....

Делата на македонските зографи се нераскинлив дел од македонското културно наследство

Во ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) се претставени делата на македонските зографи од дебарско-мијачката школа, кои се нераскинлив дел од...

Во војната во Газа загинале 39 новинари

Oд почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел на просторот на Појасот Газа загинале 39 новинари, што е речиси двојно повеќе отколку во војната...

Во Ријад отидоа и оние што не разговараат меѓу себе: Војната...

Изминатиов викенд на итен самит во Ријад се собраа највисоките претставници на исламскиот свет. Покрај лидерите од 22-те членки на Арапската лига, во Ријад...

Корупцијата и организираниот криминал грижа бр. 1

Истражување за јавното мислење во земјите од Западен Балкан ја покажа најголемата загриженост на Балканците Најголемата грижа на граѓаните на Западен Балкан се корупцијата и...

Прво видливи внатрешни реформи, па потоа пари

Од ЕУ најавуваат и одобрување финансиски план од 30 милијарди евра наменет за економски развој и побрзо придвижување на Западен Балкан на патот кон...