Преработена храна што може да ја јадете почесто

Повеќето преработени намирници имаат лоша репутација, но има и такви што можете да ги јадете секој ден без страв од дигестивни проблеми. Понекогаш може да биде збунувачки кои намирници ја сочинуваат таа категорија на храна, но најдобро ќе знаете ако препознавате некои од состојките на етикетата. Тие вклучуваат различни вкусови, конзерванси, емулгатори и згуснувачи.

Конзервиран грав
Иако конзервираната храна се смета за обработена, гравот од конзерва всушност содржи малку шеќер и масти, а сепак е добар извор на протеини и влакна. И не само тоа, тој е достапен и лесно се приготвува.

Леб од супермаркет
Ако некогаш сте се запрашале зошто лебот од супермаркетите трае подолго од пекарскиот леб, тоа е затоа што содржи емулгатори и конзерванси што ги подобруваат текстурата и волуменот. Меѓутоа, при купувањето леб од супермаркет, изберете интегрален леб, бидејќи содржи повеќе влакна.

Рибини стапчиња
Иако не се толку добри како свежата риба, порција рибини стапчиња се смета како една од двете препорачани порции риба неделно. Рибините стапчиња не содржат омега-3 масни киселини, но имаат малку маснотии и се добар извор на протеини.

Јогурт
Иако јогуртот се смета за здрав избор поради неговиот калциум и протеини, многу јогурти можеби повеќе личат на пудинг со шеќер, па затоа треба да бидете внимателни при изборот. Обичните и грчките јогурти најмногу содржат млеко, но некои може да имаат дополнителни згуснувачи.

Растително млеко
Кравјото млеко природно содржи калциум и е добар извор на витамини, минерали и протеини, но сѐ повеќе луѓе се одлучуваат за млеко од растително потекло поради нетолеранција на лактоза или веганска исхрана. Ако се одлучите за млеко од растително потекло, се препорачува да изберете збогатена опција за да добиете витални хранливи материи.

Сос од домати за тестенини
Еден од наједноставните оброци што можете да ги приготвите се тестенините со сос од домати. Иако конзервираните сосови често се во категоријата преработена храна бидејќи содржат регулатори на киселоста и згуснувачи, сепак можете да уживате во нив како дел од здравата исхрана.

Хумус
Хумусот генерално се прави од комбинација на наут, маслиново масло, лук, сок од лимон и сол, но комерцијалните верзии може да содржат и конзерванси и регулатори на киселост. Иако хумусот не е вреден како наутот, сепак е добар извор на протеини, здрави незаситени масти и растителни влакна.