Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25963)

„Кајмак“ во официјална конкуренција на фестивалот во Буенос Аирес

Филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја финишира извонредно успешната и плодна фестивалска година со проекции во Стокхолм, Рим, Хаг и во...

Изложбата „Траги“ на Горан Ристовски во „Јадро“

„Траги“ е самостојна изложба на Горан Ристовски поставена во културниот центар „Јадро“. Во овие дела тој ја критикува човечката сурова интервенција врз природната средина...

Четири работи што го загрозуваат здравјето на коските

Медицински совет Седечкиот начин на живот е една од најлошите навики што можат да му наштетат на здравјето на коските, но не е единствената. Ако...

ЕУ ѝ забранува на „Мета“ да ги користи личните податоци

Европскиот одбор за заштита на податоци неодамна објави дека донел обврзувачка одлука со која ѝ забранува на компанијата „Мета“, сопственик на Фејсбук и на...

Научниците пронајдоа древен свет под мразот на Антарктикот

Со помош на најсовремени сателитски набљудувања и радар што продира во мраз, научниците го открија античкиот пејзаж на Антарктикот, кој се наоѓа под замрзнатата...

Светска премиера на „Патување пеш“ на Тамара Котевска во Њујорк

Филмот го следи патувањето на Амал, џиновска кукла висока 3,5 метри, млада бегалка што патува преку сириската граница во Турција, низ Европа, обидувајќи се...

Македонија домаќин на Светското првенство во хипхоп во 2024...

Клубот „Брејк а лег“ идната година, од 8 до 17 октомври, ќе го организира Светското првенство во хипхоп и стрит денс-шоу, кое ќе се...

Со помалку од пет часа сон поголем ризик од развој...

Новото истражување на Универзитетскиот колеџ во Лондон покажа дека луѓето што редовно спијат помалку од пет часа имаат ризик да развијат депресија. Експертите порано мислеа...

„Јас и Пикасо“ на Камелија Отеро во галеријата „Остен“

Во галеријата „Остен“ до 15 ноември е поставена самостојна изложба на слики од француската уметница Камелија Отеро, со наслов „Јас и Пикасо“, која изложува...

Што значи барањето на европските индустријалци за „поголема пазарна интеграција“?

Барањата на најголемите европски индустриски компании се за проактивно однесување на Европската комисија за да најде начин „да ги присили“ земјите членки на ЕУ...