Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25934)

Дали е можно да се избегне ‘рчењето?

Медицински совет Оние што ‘рчат повремено, но уште повеќе оние што ‘рчат секоја вечер, треба да се обидат да откријат што го предизвикува ‘рчењето, бидејќи...

„Букстар“ за мароканско-шпанската писателка и феминистка Наџат ел Хачми

Фестивалот „Букстар“ (2-4 октомври) ја објави добитничката на истоимената награда за 2023 година - Наџат ел Хачми, која пристигнува во Скопје на отворањето на...

„Виво“ подготвува два нови телефона на преклопување

Техно Според податоците објавени на интернет-страницата ЕУИПО (European Union Intellectual Property Office), компанијата „Виво“ ќе пласира два нови мобилни телефона со механизам на преклопување. „Виво“ моментално...

Прва антена за најголемата низа на радиотелескопи во светот

Кинески инженери ја изградија првата антена со средна фреквенција со низа квадратни километри (проект наречен СКА), што е значаен чекор кон изградба на најголемата...

Изборот на облека и обувки може да ви го спаси животот...

Авионските несреќи се исклучително ретки, па летањето се смета за еден од најбезбедните форми на патување, но добро е да знаете што може да...

Не ми е жал што времето на либералниот машки поглед заврши

Кумјана Новакова, селекторка на документарната програма на „Браќа Манаки“ Каква документарна програма ѝ нудите на публиката на годинашниот фестивал „Браќа Манаки“? - Оваа година имаме 12...

Првите земјоделци и почетокот на човечката цивилизација

Некои од најраните докази за земјоделството потекнуваат од Плодната Полумесечина, регион што приближно ги опфаќа денешен Ирак, Сирија, Израел и Палестина Човечкото откритие за земјоделството...

Мадам Бруно

Постојат личности што по нешто навидум сосема безначајно и мало се одвојуваат од другите. Во нејзината едноставност и умешност во комуникацијата Симон Феликс Бруно...

Зошто ЕУ бара поурамнотежена трговска размена со Кина?

Трговскиот дефицит на ЕУ со Кина се зголеми на 276,6 милијарди долари во 2022 година од 208,4 милијарди долари една година порано, покажуваат податоците на...

Се бара решение за мечките што пустошат по имотите на граѓаните

Општина Маврово и Ростуште: Интересна средба меѓу институциите и граѓаните заради решавање на проблемот со агресивните диви животни Сѐ позачестените случаи на влегување на мечки...