Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25933)

Многумина го избегнуваат празот, а помага при тешки состојби

Здрава храна За разлика од кромидот или лукот, празот се користи цел и не само како зачин или додаток туку и како независен зеленчук. Може...

Робот ќе пребарува опожарени предмети и ќе спасува луѓе

Борбата со пожарите и спасувањето на луѓето од овие ситуации е секогаш опасна задача, без разлика дали станува збор за опожарени згради или за...

Најлошите намирници за вашите заби

Грижата за забите е важна за одржување на оралното здравје, но редовното четкање и чистење со конец сами по себе не се доволни. Она...

Крстовден – празник во чест на наоѓањето на крстот на кој...

Историчарот Сократ пишувал дека крстот е најден во годината по Никејскиот собор, значи во 326 година, иако таа година умрела царицата Елена. Александриската хроника...

„Лего“ престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Компанијата „Лего“ се откажа од плановите да прави коцки од рециклирани пластични шишиња со цел да ги намали емисиите на јаглерод. „Лего“ во 2021 година...

Зрелост, стабилност и достигнување е односот помеѓу нашите две држави

Пораки на амбасадорот Џанг Ѕуо од обраќањето на свечениот прием „Пријателството меѓу Кина и Северна Македонија се простира преку илјадници милји од планини и реки....

Стратегијата за посредување на ЕУ не функционира

За Европската Унија и нејзиниот шеф за надворешна политика Жозеп Борел, последиците од дипломатскиот неуспех се протегаат далеку од судбината на северниот дел на...

Одбележани 74-годишнината од основањето на НР Кина и 30-годишнината од воспоставувањето...

Кинеската амбасада во Македонија во понеделникот одржа прием по повод одбележувањето на 74-годишнината од основањето на Народна Република Кина и 30-годишнината од воспоставувањето дипломатски...

Што се случува во Грција откако и беше прекинат меѓународниот финансиски...

Помина нешто повеќе од една година откако Грција (на 20 август 2022 година) ја напушти европската програма за економско-финансиски надзор. Програмата за контрола и...

Македонската економија сѐ уште во „нокдаун“

Тенденциите за забавена економска активност веќе се материјализираа во вториот квартал од 2023 г. и се очекува да опстојат и во следните квартали, а...