Грижата за забите е важна за одржување на оралното здравје, но редовното четкање и чистење со конец сами по себе не се доволни. Она што го јадеме и пиеме исто така има значително влијание врз состојбата на нашите заби. „Хелтлајн“ идентификува неколку намирници и пијалаци што треба да ги избегнувате или да ги ограничите за да ги одржувате вашите заби здрави.

Гумени бонбони
Покрај тоа што се слатки, гумените бонбони се особено лоши за забите. Тие содржат различни видови киселини што можат сериозно да ја оштетат глеѓта. Покрај тоа, поради нивната леплива текстура, тие остануваат долго време на забите, што го зголемува ризикот од расипување на забите. Ако сакате слатка храна, подобар избор е чоколадото, кое можете побрзо да го џвакате и да го измиете со вода.

Леб
Можеби не очекувате лебот да биде проблем за вашите заби, но кога џвакате леб, вашата плунка го разградува скробот во шеќер. Исто така, меките парчиња леб можат да се залепат во жлебовите меѓу забите, што создава поволна средина за развој на кариес. Ако сакате да јадете јаглехидрати, претпочитајте да избирате интегрални типови, кои содржат помалку додаден шеќер и се помалку склони кон распаѓање.

Алкохол
Алкохолните пијалаци, освен што генерално имаат негативен ефект врз здравјето, можат да предизвикаат и сувост на устата. Сувата уста нема доволно плунка, што е важно за одржување на здравјето на забите. Плунката помага да се спречи лепењето на храната за забите и да се измијат остатоците од храната. Исто така, помага да се поправат почетните знаци на расипување на забите и заболување на непцата. За да ја одржувате устата хидрирана, се препорачува да пиете доволно вода и да користите раствори со флуор за плакнење на устата.

Газирани пијалаци
Газираните пијалаци, дури и оние без шеќер, можат сериозно да ги оштетат забите. Киселината во овие пијалаци го стимулира производството на дополнителна киселина во устата, која ја напаѓа забната глеѓ. Ако често пиете газирани пијалаци, практично ги покривате забите со киселина, што може да доведе до кариес. Исто така, овие пијалаци често ја сушат устата, намалувајќи го производството на плунка, што дополнително ја влошува состојбата. Исто така, темните газирани пијалаци може да предизвикаат промена на бојата и дамки на забите.

Мраз
Можеби изгледа безопасно да се џвака мразот, но тоа може сериозно да ја оштети забната глеѓ и да го зголеми ризикот од забни повреди како што се испукани или скршени заби и лабави коронки. Наместо да го џвакате мразот, користете го за да го разладите пијалакот.

Цитрусни овошја
Цитрусните овошја како што се портокалите, грејпфрутите и лимоните се богати со витамин Ц, но содржат и големо количество киселина што може да ја еродира забната глеѓ. Дури и ако додадете капка сок од лимон или лимета во вода, може да ја зголемите киселоста на пијалакот. За да го намалите ризикот, консумирајте ги овие намирници и пијалаци умерено за време на оброците, а потоа исплакнете ја устата со вода.

Чипс
Крцкањето на чипсот може да биде задоволувачко, но оваа закуска содржи многу скроб, кој брзо се претвора во шеќер. Скробот често останува на површината и помеѓу забите, обезбедувајќи храна за бактериите во плакот. По консумирање чипс се препорачува чистење со конец за отстранување на задржаните честички.
Грижата за оралното здравје бара да бидеме свесни за тоа што јадеме и пиеме. Иако не мора целосно да ги избегнувате овие намирници и пијалаци, ограничувањето на нивното консумирање, редовното одржување на оралната хигиена и редовните посети на стоматолог може значително да придонесат за одржување на забите и непцата во добра состојба.