Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25924)

Бислимовски: Без ТЕ-ТО во мрежата нè очекува ценовна катастрофа

Претседателот на РКЕ предупредува на можен ценовен шок Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимовски, најави дека ова тело нема...

Ексклузивен двоен јубилеен концерт „Првите мои 20 во 30“

Ексклузивен двоен јубилеен концерт „Првите мои 20 во 30“ по повод 30 години уметничка и педагошка дејност на Ерхан Шукри и 20 години на...

Што се случува во мозокот кога добиваме лоши информации

Научниците тврдат дека нашиот мозок не заборава ништо. Впива сè што гледа и слуша, па важно е да се опкружувате со позитивни луѓе и...

Со помош на сода бикарбона негувајте ги петиците

Нега и убавина Со сигурност можеме да кажеме дека стапалата се еден од најспецифичните делови на телото, пред сѐ затоа што буквално ја „носат“ нашата...

Мултисензорна интервенција што ги преиспитува меѓучовечките релации

Изложбата „Горчлив шеќер“ на Ѓорѓе Јовановиќ во МСУ Изложбата „Горчлив шеќер“ на македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ ќе биде поставена на 19 септември, во 20 часот,...

Медитацијата со пешачење ги враќа практичарите на цврста почва

За Тич Нат Хан, покојниот виетнамски монах, кој го популаризира смирениот ум на Запад, пешачењето не беше само начин да се стигне од едно...

Зошто оние што трчаат се среќни

Дали некогаш сте застанале покрај патот да ги бодрите маратонците и сте се запрашале зошто изгледаат среќни и покрај сиот напор? Дали некогаш сте...

Промовиран романот „Мина“ од Игор Анѓелков

Во кафе-книжарницата „Буква“ се одржа промоцијата на романот „Мина“ од Игор Анѓелков. Промотори беа Ана Мартиноска и Максим Ристески. Книгата е објавена во издание...

Мајсторски ги споивме светот на тишината и светот на слушателите

Јован Ристовски, режисер „Улаф сте?“ е насловот на првата професионална претстава на македонски знаковен јазик за возрасни лица со оштетен слух и на говорен македонски...

Највисокото актерско остварување за Јордан Симонов

Комисијата на 31. меѓународен фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, во состав: Дарја Ризова, претседателка, Мими Таневска и Иван Додовски, членови, едногласно му ја...